Άραγε τι σκεφτόμαστε όταν ακούμε την λέξη “ακαταστασία”; Βρωμιά, αποδιοργάνωση, σύγχυση, καταστροφή και αταξία είναι σίγουρα κάποιες λέξεις που μας έρχονται αυτόματα στο μυαλό και πιθανότατα μαζί με την οδηγία “ΜΗΝ ΛΕΡΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!”. Στον όρο me ...
![Παρουσίαση βιβλίου “Το παιδί η πόλη και τα μνημεία”](https://deltamoms.gr/wp-content/uploads/2024/02/DeltaMoms-3.png)
15 Μαρτίου 2020
Ημ. Έναρξης: 26-09-2018
Το πρόγραμμα "To παιδί, η πόλη και τα μνημεία", μια πρωτοβουλία του δήμου Αθηναίων για τα σχολεία της Αθήνας, επιδιώκει την εξοικείωση παιδιών 5-18 ετών με τις έννοιες του δημόσιου χώρου και της πολιτειότητας, μέσα από τη σχέση της αρχιτεκτονικής κληρονομιάς και της δημόσιας γλυπτικής με τη μνήμη και την ιστορία της Αθήνας. Ο Οδηγός, που κυκλοφόρησε πρόσφατα και συγκεντρώνει τις βασικές αρχές και τις μεθόδους υλοποίησης του προγράμματος, συνιστά πολύτιμο εργαλείο για τους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Διοργάνωση: Τεχνόπολη δήμου Αθηναίων
Ενότητα: Εκπαιδευτικές Δράσεις
Είσοδος ελεύθερη
Διεύθυνση :Τεχνόπολις ,Γκάζι - Βοτανικός - Κεραμεικός,, Τηλέφωνο:
26-09-2018, Έναρξη:18:30:00, Λήξη:20:30:00