Αφαιρούμε τα κοτσάνια από τα μανιτάρια, τα ψιλοκόβουμε και αφήνουμε στην άκρη.
Ψιλοκόβουμε το σκόρδο και το ανακατεύουμε με το ελαιόλαδο.
Αλείφουμε τα μανιτάρια με το μείγμα ελαιολάδου, αλατοπιπερώνουμε, τοποθετούμε σε ταψί στρωμένο με αντικολλ ...
![Χρωματιστά Κουταλάκια Καραμέλας για Κέρασμα Στο Σχολείο!](https://deltamoms.gr/wp-content/uploads/2024/02/atzenda_delta_1458569384_articles.jpg)
21 Μαρτίου 2016
Εκτέλεση
Της Σοφίας Μεϊμάρογλου ![](/userfiles/images/SHAREyourLIKES_profilePIC.png)
- Καραμέλες (εδώ χρειάστηκαν 120 γρ. -ή 24 τμχ.- περίπου για 6 κουταλάκια
- Φόρμα σιλικόνης με σχήμα κουταλάκια
- Σοκολάτα κουβερτούρα
- Sprinkles
- Προθερμαίνεις το φούρνο στους 160°C στον αέρα
- Θρυμματίζεις τις καραμέλες. Θα γίνει πανεύκολα με το μούλτι. Προειδοποιώ. Μυρίζει κα τα πλη κτι κά!!
![](/userfiles/images/school_treat_1.jpg)
![](/userfiles/images/school_treat_2.jpg)
- Γεμίζεις με τα τρίμματα καραμέλας τις θήκες. Χρειάζεται να καλυφθεί εντελώς από άκρη σε άκρη και μέχρι πάνω, διότι κατά τη διάρκεια του ψησίματος, η καραμέλα φυσικά λιώνει και μειώνεται ο όγκος της. Οπότε, υπολόγισε να έχεις επιπλέον ποσότητα, για το επόμενο βήμα.
![](/userfiles/images/school_treat_3.jpg)
![](/userfiles/images/school_treat_4.jpg)
- Βάζεις το ρολόι να χτυπήσει στα 8', αλλά είτε λίγο πριν ή όταν συμπληρωθεί ο χρόνος, άνοιξε το φούρνο και συμπλήρωσε με το υπόλοιπο τρίμμα, αν χρειάζεται, ώστε να είναι και πάλι γεμάτα τα κουταλάκια. Ψήσε άλλα 4', μέχρι να λιώσει.
![](/userfiles/images/school_treat_5.jpg)
![](/userfiles/images/school_treat_6.jpg)
- Λιώνεις λίγη κουβερτούρα και βουτάς κάθε κουταλάκι σε αυτή και αμέσως μετά σε ένα μπολ με sprinkles. Ακουμπάς κάθε κουταλάκι σε μια επιφάνεια στρωμένη με λαδόκολλα και αφήνεις να σταθεροποιηθούν τα υλικά.
![](/userfiles/images/school_treat_7.jpg)
![](/userfiles/images/school_treat_8.jpg)
![](/userfiles/images/school_treat_9.jpg)
![](/userfiles/images/school_treat_10.jpg)
![](/userfiles/images/school_treat_11.jpg)